Zpráva o činnosti a stavu členské základny
Vážení členové Svazu, vážení chovatelů a přátelé norika.
Počet členů Svazu chovatelů a přátel norika je ke dnešnímu dni 49. Tento počet je pro mě potěšující, když si uvědomím, že při založení Svazu v roce 2020 se nás sešlo 18. Z celkového poštu chovatelů norických koní, kterých je kolem 380 je to pořád malá část, ale členové Svazu tvoří skupinu aktivních chovatelů (a přátel) norika, kteří jsou ochotni a schopni pro udržení chovu českého norika něco udělat a toho si velmi vážím. Počet našich členů se dále rozšiřuje, takže i na dnešním jednání budeme přijímat nové členy.
Návrh plánu činnosti Svazu předložený na minulé členské schůzi byl velmi bohatý. Celkově jsem napočítal 23 různých akcí, což představuje skoro dvě akce každý měsíc. Musíme si ale přiznat, že některé akce uvedené v plánu činnosti se omezovaly na účast na celostátních akcích organizovaných ASCHK, některé činnosti ani neproběhly Zmíním se proto jen o těch významnějších a hlavně těch, které považuji za úspěšné.
Celkově můžeme aktivity Svazu rozdělit na čtyři hlavni skupiny, a to vzdělávání členů, výstavy koní, zkoušky výkonnosti koní a soutěže chladnokrevných koní.
První významnou akcí bylo školení v Dolním Jelení 25.03. na téma Popis zevnějšku a hodnocení koní. Školení se zúčastnilo 21 lidí, z toho 8 nečlenů Svazu. Ani jsme takový zájem nečekali a na školení bylo tedy méně prostoru, ale jinak považuji průběh za úspěšný. Druhou vzdělávací akcí bude dnešní seminář zaměřený na šlechtění málopočetných plemen koní.
Druhou skupinu reprezentovalo více velmi úspěšných akcí. Velmi významnou akcí byla Národní výstava hospodářských zvířat v Brně ve dnech 22 až 26.04. Z 15chladnokrevných koní bylo 12 českých noriků, jeden SN a dva ČMB. Kvalita předvedení koní na ruce i v zápřeži, a dokonce i pod sedlem je velmi dobrou reklamou pro českého norika. Za určitou formu reklamy považuji i křtiny knihy s názvem „Chov, výcvik a využití chladnokrevných koní“ na této výstavě.
Výstava koní spojená se soutěží v ovladatelnosti v kládě 08.07. v Dubině u Karlových Varů byla další velmi pěknou akcí. Přínosem je krásné prostředí a počet návštěvníků byl opět až překvapující. Úspěšnost této akce je podpořena i zájmem a podporou Vojenských lesů a statků z pohledu návštěvníků je zajištění této akce až komfortní (sezení pod střechou a ve stínu, dobrý výhled, kvalitní občerstvení). Za pozitivní považuji i skutečnost, že probíhá podobná akce až na západním okraji republiky a mohou se jí účastnit diváci (a možná zájemci o koupi norického koně) i z této oblasti. 15 předváděných koní českého norika je také velmi pěkný výsledek.
V Písku proběhla výstava tříletých chladnokrevných klisen spojená s výstavou hříbat a zkouškami výkonnosti 28.07. Přihlášených 24 chladnokrevných koní, z toho 13 českých noriků, 4 ČMB a 7 SN, je zase pěkná ukázka aktivity chovatelů norických koní.
Z významných výstav musím zmínit i výstavu, které jsme je jako Svaz nezúčastnili, a tou je mezinárodní Agrosalon Země Živitelka v Českých Budějovicích. Po skončení minulého ročníku jsem připomínkoval kvalitu povrchu pro předvádění koní a v průběhu roku jsme se snažili i Výstavišti Č. B. pomoci s jeho úpravou. Vedení výstaviště rozhodlo, že koně se budou předvádět jen na pískovém předvadišti u skotu a že pro náš Svaz je prostor pouze ve čtvrtek a pátek z celkových 6dnů výstavy. Proto jsme se rozhodli se této výstavy nezúčastnit. Plemeno český norik tam bylo zastoupeno dvěma hřebci ZH Písek, které předváděl Luděk Musil a jedním valachem v majetku Lucie Hřebejkové, která organizovala výstavu koní Jihočeského svazu chovatelů koní. Tím došlo i k přesunu termínu členské schůze až na dnešní den a neproběhlo ani veřejné hodnocení vystavovaných koní, které bylo na tuto výstavu plánováno.
Výstava „Koně v akci“ v Pardubicích probíhala 9 a 10. 9. a kromě Šampionátu ČR tříletých klisen a klisen s hříbaty zahrnovala i Mistrovství ČR v těžkém tahu a ovladatelnosti s kládou a vozatajskou jízdu pro děti do 15 let. Účast na této akci jsme předem neplánovali, ale přesto byla kolekce tříletých klisen i hříbat pod klisnou českého norika dostatečně reprezentativní. Přehlídky se zúčastnilo 6 klisen ČMB, 7 klisen N a 6 klisen SN, počet hříbat pod klisnou byl 11 u ČMB, 7 N a 8 SN. V doprovodném programu se z 28chladnokrevných koní zúčastnili pouze dva koně českého norika, a to hřebci 2804 Spartakus a 2065 Nikon.
Poslední velmi významná výstava probíhala 22 až 24.09. v Lysé nad Labem. Tuto výstavu organizuje ASCHK a celkově bylo předváděno 130 koní 22plemen a 8 oslů domácích. Koně českého norika byli reprezentováni 5hřebci, 2klisnami a 2hříbaty a jejich vystoupení jak v chovatelské ukázce, tak v odpoledním programu, a zvláště ve večerní show, bylo velmi pěkné a prokázalo charakter, pracovitost a ovladatelnost koní tohoto plemene.
Zkoušky výkonnosti jsou nezbytným předpokladem pro přeřazení klisny z pomocné plemenné knihy klisen do plemenné knihy klisen a zároveň jsou také předpokladem pro to, aby hřebeček, který se klisně případně narodí se mohl stát plemenným hřebcem. Zároveň je to obvykle příležitost pro zápis klisny, zjištění jejích tělesných rozměrů a posouzení exteriéru, temperamentu a charakteru klisny. Pokud klisna přijede na výkonnostní zkoušky, neplatí chovatel zápis klisny a zápis je proveden jako součást zkoušek (ráno před započetím zkoušek), protože zkoušku výkonnosti může absolvovat pouze klisna zapsaná do PK.
V letošním roce se některých zkoušek zúčastnili i hřebci, a dokonce i valach. U hřebců to bylo z důvodu časové tísně při závěrečných zkouškách výkonnosti a výběru hřebců do plemenitby na Krevlickém Dvoře, který předcházel těsně před naskladněním koní na výstavu v Lysé nad Labem. Snažili jsme se předejít situaci, aby museli hřebci absolvovat základní zkoušku výkonnosti a předvýběr a konečnou zkoušku výkonnosti a výběr ve stejný den. Přesto u jednoho hřebce tato situace nastala.
U valachů Šlechtitelský program českého norika nepředpokládal jejich účast na zkouškách výkonnosti, ale není to v rozporu s legislativou a může to doplnit informaci o kvalitě jejich předků, takže je to jeden z bodů pro doplnění do šlechtitelského programu.
Celkově bylo zapsáno 18 tříletých klisen, 1 pětiletá klisna byla přehodnocena, 1 valach, 6 hřebců. Závěrečnou zkoušku výkonnosti a výběr do plemenitby absolvovali úspěšně hřebci 23/955 Lipan (Netřesk) po 1227 Nugát z matky 23/873 Lenka a 13/61 Zambík (Zetor) po 1273 Zentus Schaunitz XVI z matky Princ Elmar-44/Růžena.
Zkoušky výkonnosti jsou samozřejmě příležitostí k přeměření a posouzení koní, které je podmínkou pro jejich účast ve zkoušce. Podle platného šlechtitelského programu českého norika jsou do pomocné plemenné knihy klisen zapsány všechny čistokrevné klisny po dosažení třetího roku věku. Pokud ale nejsou posouzeny a změřeny, máme o nich jedinou informaci, a to že existují. Považuji proto za velmi užitečné, aby se i klisny které nedělají zkoušky výkonnosti zúčastnily svodu a posouzení a přeměření tělesných rozměrů. Soutěže chladnokrevných koní představují samostatnou kapitolu aktivit chovatelů českého norika.
Vážím si organizátorů těchto soutěží, kteří přípravě soutěží věnují čas a často i finanční prostředky. Chápu tyto soutěže jako dobrou reklamu pro chov chladnokrevných koní a velmi vhodnou příležitost pro setkávání chovatelů i obdivovatelů chladnokrevných plemen koní. Chovatelský efekt těchto soutěží je ale nulový, protože se jich zúčastní zanedbatelný podíl koní z populace je to pouze záležitost majitelů, kteří si to finančně mohou dovolit a koní, kteří mají odpovídající sílu a rychlost.
Právě hodnocení těchto soutěží na základě výsledného času považuji za hlavní nedostatek, protože nutí koně i kočího ke spěchu a koně využívaní pro soutěže už nejsou použitelní pro normální práci. Pro běžné pracovní využití chladnokrevných koní považuji proto za vhodnější účast v soutěžích v orbě, která více souvisí se zemědělskou činností a koně při ní nespěchají.
Celostátní seriál soutěží chladnokrevných koní je zakončený Mistrovstvím ČR nebo i mezinárodní soutěží podporovanou a dotovanou ze strany ASCHK a LČR, zdá se mi ale, že snaha vyhrát podporovaná určitým finančním obnosem v těchto soutěžích převládá nad radostí ze setkávání chovatelů a nad radostí z práce s koňmi. Krátká ukázka těžkého tahu v Pardubicích v letošním roce mě utvrdila v přesvědčení, že ne vždy jsou tyto soutěže v souladu se správným chovatelským přístupem. O to víc si ale vážím soutěží organizovaných v klidné a přátelské atmosféře a splňujících požadavky na kvalifikovanou práci s koňmi a přístupu ke koni jako ke spolupracovníkovi, a ne jako ke sportovnímu nářadí (jak je to dnes časté u teplokrevných koní).
Vážení členové Svazu chovatelů a přátel norika, na závěr chci poděkovat všem kteří přispěli k úspěšné činnosti Svazu. Děkuji členům výboru, Radě plemenné knihy, Ing. Matuškové za vedení webových stránek a propagaci Svazu, organizátorům soutěží a jejich účastníkům, Ing Uhrovi za přípravu a vyřizování podkladů pro SZIF, aktivním účastníkům výstav koní a všem, kteří připravili klisnu nebo hřebce ke zkouškám výkonnosti. Zvláštní poděkování si zaslouží všichni chovatelé, kteří mají hříbě českého norika z čistokrevné plemenitby, protože to je jediná cesta, jak zachovat toto plemeno při životě a zabránit jeho vyhynutí v České republice. V letošním roce evidujeme 62 živě narozených hříbat.
Děkuji Vám za pozornost.
- Maršálek
28.10.2023, Kostelec nad Černými lesy