Zpráva o činnosti Svazu chovatelů a přátel norika, z.s. za rok 2021
Planá 19. 2. 2022
Vážení členové Svazu chovatelů a přátel norika,
když jsme v roce 2020 zakládali Svaz, upozorňoval jsem že chovem norických koní nikdo nezbohatne. Začnu tedy netradičně poděkováním všem členům, kteří svými dary a příspěvky pomohli k rozvoji Svazu. Chci připomenout pana Holečka, Ritticha, Juráňovou, Zasadila který nechal vytisknout logo Svazu na banery a na hrnečky, které si odnesete domů, Musila, který přispěl ke kvalitě dnešního oběda masem i Lidku Hruškovou, která zajistila že oběd vznikl a že se máme kde sejít.
Informace o činnosti Svazu za minulý rok může být stručná, protože se snažíme všechny informace o činnosti svazu průběžně zveřejňovat na svazových www stránkách. Zmíním se proto jenom o nejvýznamnějších výsledcích činnosti a zaměřím se spíše na budoucnost a perspektivu Svazu. Samozřejmě i zásadní materiály z dnešního jednání (zpráva o činnosti, plán práce, usnesení) budou dostupné na stránkách Svazu.
Za nejvýznamnější a nejúspěšnější akci loňského roku považuji představení norických koní na výstavě Země Živitelka v Českých Budějovicích a následně i na výstavě Tech-Agro v Brně. Nebudu se zabývat detaily, podrobnější informace bude v Rozboru plnění šlechtitelského programu, který bude rovněž zveřejněn na stránkách Svazu a který doporučuji vaší pozornosti.
Za zmínku stojí i ukázka práce norických koní na mysliveckých slavnostech na loveckém zámečku Ohrada a také, myslím že úspěšné, školení na téma „Výcvik koní v zápřeži“, které proběhlo v Kostelci nad Černými lesy na Školním lesním podniku ČZU v Praze. Úspěšně skončila i podpora norických koní formou daru, o který jsme požádali LČR a získali 100 tis. Kč. Tyto peníze byly včetně přídavku ze strany Svazu rozděleny na podporu reprodukce (pro chovatele N hříbat zaevidovaných do 15. 11. 2021). Hříbat podpořených částkou 2 500,-Kč bylo 43.
Z hlediska chovatelského považujeme za užitečnou kontrolu plemenných hřebců na stanicích včetně jejich změření a posouzení jejich exteriéru a kvality ustájení. Vrátili jsme se k tomu, co bývalo automatickou záležitostí v minulosti, kdy byli hřebci pravidelně kontrolováni a posuzováni.
Rozhodující činností bylo dokončení úprav Šlechtitelského programu a jeho zaslání na MZe dne 2. 11. 2021 a s tím související změna názvu plemene na český norik.
18. 2. 2022 byl Ministerstvem zemědělství ČR potvrzen šlechtitelský program pro plemeno český norik.
Pravidelná propagace chovu chladnokrevných koní i v časopisu Koně pro mě přinesla nabídku spolupráce na knize Dalibora Gregora zaměřené na chov chladnokrevných koní, kde jsem byl požádán o zpracování tří kapitol. Kniha by měla vyjít v letošním roce a kromě fotografií by měla obsahovat i odborné informace pro chovatele.
Snažili jsme se najít společný zájem na rozvoji norických koní s vedením ZH Písek, který je majitelem 11 norických hřebců. V letošním roce byli tito hřebci rozmístěni na stanice podle požadavků Svazu. Problém je s odchovem hřebečků, v odchovně v Písku je v současnosti jediný N hřebec. Tento způsob zajištění obměny N hřebců není perspektivní. Proto se snažíme vytvořit podmínky pro novou odchovnu norických hřebců v Kostelci nad Černými lesy a oceňujeme i odchov na Krevlickém Dvoře jako v současnosti nejlepší odchovnu hřebečků.
Kromě odchovny hřebců by bylo vhodné vytvořit i odchovnu pro klisny. V tomto směru budeme jednat s příštím vedením ZH Písek, stejně jako o možnostech odkoupení N hřebců.
Podle nového Šlechtitelského programu se nepředpokládá ukončení výběru hřebců až po 60 denním testu v Tlumačově, protože náklady pro majitele hřebce jsou nad 20 tisíc Kč a z hlediska šlechtění to má zanedbatelný efekt. Místo toho se chceme zaměřit na kontrolu dědičnosti na základě kvality potomstva. První výsledky zpracované Ing. Rajšlovou dnes dostanete – zatím je to informace o těch hřebcích, kteří mají 5 a více potomků popsaných lineárním popisem a po absolvování zkoušek výkonnosti. Myslím, že tato informace je dostatečně srozumitelná, aby chovatelé věděli, jaké potomstvo hřebec dává. Do budoucnosti to chceme zpřesnit posuzováním hříbat a jejich lineárním popisem a snahou o větší uplatnění mladých hřebců v plemenitbě.
Budeme-li chtít dosáhnout co nejdříve 5 posouzených potomků po hřebci, měl by během prvních dvou let v plemenitbě zapustit alespoň 20 klisen, protože se narodí jen 10 hříbat a jen 5 klisen. V 6 letech hřebce tak budeme mít první informace o kvalitě hřebce podle potomstva a v 8 letech alespoň přibližný výsledek. Absolvování zkoušek výkonnosti i s valachy by to mohlo ještě upřesnit.
Důležité je také nově využívané posuzování temperamentu a charakteru koní jako vlastností významných pro jejich pracovní využití i pro zvýšení zájmu kupců o toto plemeno.
Předpokládali jsme vytvoření Ročenky, ale vzhledem k nejasnosti schválení ŠP jsme její vytvoření odložili na příští rok.
Plán činnosti na letošní rok zahrnuje rozhodující akce. Nejvýznamnější jsou svody a zkoušky výkonnosti klisen a hřebců. Bylo by vhodné popsat také maximální možný počet hříbat, abychom měli včasné informace o kvalitě hřebců. To chceme dělat na výstavách (v Písku) případně i při označování hříbat.
Hřebci budou vybíráni po zkouškách základní výkonnosti (obtížnost jako u klisen), kdy předpokládáme jejich svod, porovnání, přeměření a podrobné posouzení a následně výběr do plemenitby.
K posouzení dnešní schůze nabízíme následující otázky, které by členové měli rozhodnout:
- Účast na výstavě 3letých klisen v Pardubicích. Svaz chovatelů chladnokrevných koní není schopen tuto výstavu financovat a nabízí našemu Svazu finančně se podílet na jejím pořádání. Po minulých zkušenostech se výbor k této spolupráci staví spíše skepticky. Domníváme se, že kvalita výstavy v Pardubicích postupně klesá a efekt pro náš svaz je malý. Jako zásadní propagační výstavu chápeme výstavu ZŽ.
- Soutěže chladnokrevných koní podle našeho názoru nemají chovatelský význam, ale pouze význam propagační. Nepředpokládáme proto významnou podporu těchto soutěží ze strany Svazu, protože systém hodnocení je složitý a často se mění a všechny soutěže se jezdí na čas, což je v rozporu s pracovním využitím koní v lese, kde potřebujeme spíše klidné a vyrovnané koně. Na druhé straně považujeme za vhodné podporovat uplatnění koní v orbě jako historické záležitosti a vhodné propagace práce koní. Propagační akce při práci v lese považujeme za velmi vhodné a chceme v tomto smyslu i spolupracovat s lesními závody.
- Odložili jsme připravovaní školení na téma Hodnocení koní. Toto téma je nutné pro kvalifikovanou práci členů Rady plemenné knihy i všech posuzovatelů ke sjednocení pohledu na koně. Bylo by vhodné dnes stanovit termín a místo tohoto školení.
- Předpokládáme, že zdravotní situace se zlepší a uvažujeme o návštěvě slovenského hřebčína norických koní na Dobšiné. Organizovat ji budeme podle zájmu členů svazu.
Děkuji za pozornost a těším se na vaše připomínky v diskusi.
Miroslav Maršálek